Τα ζώα αξίζουν ηθική αντιμετώπιση και είναι υποχρέωση όλων να τα σεβόμαστε.  Έχοντας αυτή την αρχή ως πυξίδα οι μαθητές του Γυμνασίου Πυθαγορείου με τη στήριξη και την καθοδήγηση των καθηγητών τους αποφάσισαν να δείξουν με πράξεις την αγάπη τους στα αδέσποτα ζώα συμμετέχοντες στις δράσεις για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Έτσι συγκέντρωσαν χρήματα και αγοράστηκε τροφή για να υποστηρίξουν με αυτό τον τρόπο τις προσπάθειες των εθελοντών του Greek Cat Rescue Samos τη γνωστή σε όλους μας ομάδα, η οποία συντηρεί το καταφύγιο ζώων στη διασταύρωση του αεροδρομίου.

Αντιπροσωπεία μαθητών παρέδωσε τις τροφές στην εκπρόσωπο της οργάνωσης κ. Ελευθερία Καλαϊτζή παρουσία του αντιδημάρχου κ. Βασίλειου Στεφανή, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν άμεσα στην πρόσκλησή μας και συνεχάρησαν τους μαθητές του σχολείου μας για την πρωτοβουλία και την ευαισθησία τους.

Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον σκύλο διασώστη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης - παράρτημα Σάμου τη Speed.

Ενημερώθηκαν από τον συνοδό εκπαιδευτή της τον οποίο και κατέκλυσαν με ενδιαφέρουσες ερωτήσεις ενώ είχαν και την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μικρό δείγμα του τρόπου με τον οποίο εκπαιδεύεται

Το βελγικό λυκόσκυλο κέρδισε την αγάπη των παιδιών τα οποία και ανυπομονούσαν να τους επιτραπεί να δείξουν με χάδια των ενθουσιασμό τους αποδεικνύοντας ότι η φιλοζωία δεν μπορεί να επιβληθεί σίγουρα όμως μπορεί να διδαχθεί.

Είναι ουσιώδες τα παιδιά να γνωρίζουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως πολίτες, ιδίως αναφορικά με τα ζώα συντροφιάς, όπως οι γάτες και οι σκύλοι. Η εκπαίδευση των νέων μας σε αυτά τα θέματα είναι απαραίτητη για τη διαμόρφωση ενός κοινωνικά ευαισθητοποιημένου και υπεύθυνου πολίτη.

Μέσω της εκπαίδευσης, οι μαθητές αποκτούν την αίσθηση της ευθύνης και της φροντίδας προς τα ζώα, καθώς επίσης και τη σημασία της εθελοντικής προσφοράς

Greek Cat Rescue Samos

Το Greek Cat Rescue Samos είναι μία οργάνωση που στηρίζεται αποκλειστικά στην εθελοντική εργασία και τις δωρεές.
Αποστολή τους είναι να βοηθήσουν τις αδέσποτες γάτες του Δρόμου στη Σάμο, μέσω στείρωσης, σίτισης, ιατρικής βοήθειας και υιοθεσιών σε νέα σπίτια.
Ιδρύθηκε το 2010 και διατηρεί ένα καταφύγιο ζώων κοντά στο αεροδρόμιο της Σάμου, όπου φροντίζουν τις πιο άπορες άρρωστες και τραυματισμένες γάτες του Νησιού.

Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (ΕΟΔ)

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (ΕΟΔ) είναι μια εθελοντική οργάνωση έρευνας και διάσωσης, τα μέλη της οποίας συμμετείχαν εθελοντικά σε επιχειρήσεις από το 1978, ενώ από το 1994 λειτουργεί με τη μορφή σωματείου.

Έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη και διαθέτει 34 παραρτήματα σε όλη την Ελλάδα. Η ΕΟΔ είναι πιστοποιημένη από την Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη με Αρ. Μητρώου 6 από το 2001, ενώ έχει συνεργαστεί με τον INSARAG των Ηνωμένων Εθνών, την OCHA (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs), όπως επίσης και με την ECHO (European Community Humanitarian Office) της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επιπλέον, είναι η μόνη ελληνική οργάνωση που είναι μέλος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Ορεινής Διάσωσης (ICAR), της Διεθνούς Ομοσπονδίας Θαλάσσιας Διάσωσης (IMRF) και του Παγκόσμιου Οργανισμού Σκύλων Έρευνας και Διάσωσης (IRO).

Αποστολή της είναι η παροχή βοήθειας σε συνανθρώπους μας, που αντιμετωπίζουν κινδύνους για τη ζωή τους, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, σε όλα τα φυσικά ή μη πεδία, εντός και εκτός Ελλάδας.