Στο πλαίσιο διεύρυνσης των ενδιαφερόντων και καλλιέργειας των δεξιοτήτων των μαθητών μας, το Γυμνάσιο Πυθαγορείου παρέχει από τη φετινή σχολική χρονιά εκπαιδευτικούς ομίλους σε διάφορες θεματικές.

Οι εκπαιδευτικοί όμιλοι συγκροτούνται με απόφαση του Διευθυντή του σχολείου και παρέχουν καλλιέργεια σε αντικείμενα και δράσεις όπως δημιουργική απασχόληση, ελεύθερη έκφραση, ψυχαγωγία  και εκπαίδευση. Οι εκπαιδευτικοί όμιλοι λειτουργούν σύμφωνα με την εγκύκλιο αρ.πρωτ. 102939/ΓΔ4/24-08-2022/ΥΠΑΙΘ.

Η συμμετοχή στους εκπαιδευτικούς ομίλους είναι δωρεάν και είναι προαιρετική. Δεν έχουν σχέση με πρόσθετη διδακτική στήριξη ή «φροντιστήριο» και ούτε έχουν χαρακτήρα επέκτασης, ενίσχυσης ή προετοιμασίας των μαθημάτων του σχολικού προγράμματος. Λειτουργούν μετά τη λήξη του σχολικού προγράμματος, τις απογευματινές ώρες, στο χώρο του σχολείου. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα δωρεάν μετακίνησης. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει σε ως 2 ομίλους. Ο αριθμός θέσεων στους ομίλους είναι περιορισμένος και το ανώτερο όριο ορίζεται στους 12 μαθητές. Μετά την επιτυχημένη παρακολούθηση του ομίλου θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Για περισσότερες λεπτομέρειες καθώς και το πλαίσιο λειτουργίας τους πατήστε ΕΔΩ.

Για την φετινή χρονιά οι όμιλοι που θα λειτουργήσουν στο Γυμνάσιο Πυθαγορείου είναι:

Σχεδίαση 2D και 3D μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να έχουν μία πρώτη επαφή με προγράμματα σχεδιαστικού περιβάλλοντος σε Η/Υ (Autocad, Freecad κ.α.) κάνοντας χρήση βασικών εντολών μαθαίνουν τις αρχές του γραμμικού σχεδίου.

Τάξεις που απευθύνεται: Α, Β & Γ γυμνασίου

Υπεύθυνος προγράμματος: Χατζής Δημήτρης

Παραδοσιακοί χοροί του τόπου μας

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές μέσω της διδασκαλίας παραδοσιακών χορών να αναπτύξουν την κοινωνικότητα τους και να πλαισιώσουν μαθητικές και άλλες εκδηλώσεις του σχολείου.

Τάξεις που απευθύνεται: Α, Β & Γ γυμνασίου

Υπεύθυνοι προγράμματος: Δήμα Ελένη, Μενγκ Μαρία

Ρομποτική για αρχάριους

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να εισαχθούν στον κόσμο της ρομποτικής κατασκευάζοντας και προγραμματίζοντας δικές τους απλές ρομποτικές συσκευές

Τάξεις που απευθύνεται: Α γυμνασίου

Υπεύθυνος προγράμματος: Τσιρανίδης Δημήτρης

Ρομποτική για προχωρημένους

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές που έχουν γνώσεις ρομποτικής να δημιουργήσουν τις δικές τους ρομποτικές συσκευές και να λάβουν μέρος εφόσον είναι εφικτό σε διαγωνισμό ρομποτικής.

Τάξεις που απευθύνεται: Β & Γ γυμνασίου

Υπεύθυνος προγράμματος: Τσιρανίδης Δημήτρης

Μαθητικό Ηλεκτρονικό Ραδιόφωνο

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές μέσω διαδικτυακής ψηφιακής πλατφόρμας ραδιοφώνου να δημιουργήσουν τις δικές τους ηλεκτρονικές ραδιοφωνικές εκπομπές και σποτ και να γνωρίσουν τον κόσμο του ραδιοφώνου και τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Το πρόγραμμα υλοποιείται ταυτόχρονα και σε συνεργασία με:

• Το 2ο Γυμνάσιο Σάμου
  • Το ΓΕΛ Σάμου