Πραγματοποιήθηκε και φέτος στις 27/3/2024 στο Καρλόβασι, το πανσαμιακό πρωτάθλημα σχολικών αγώνων κλασικού αθλητισμού. Μαθητές του Γυμνασίου Πυθαγορείου έλαβαν μέρος και εκπροσωπώντας το σχολείο τους. Παρά τον μεγάλο αριθμό των μεταλλίων που αποκόμισαν το πραγματικό κέρδος ήταν η συμμετοχή τους.

Κάθε χρόνο, οι μαθητές και οι μαθήτριες από διάφορες τάξεις και σχολεία του νησιού συναντιούνται  για να αναδείξουν τις ικανότητές τους στους δρόμους, τα άλματα και τις ρίψεις σε όλα δηλαδή τα αθλήματα του στίβου. Κάθε συμμετέχων μαθητής φέρνει μαζί του το όνειρο της επιτυχίας και της αναγνώρισης, καθώς και το βάρος της ευθύνης για την εκπροσώπηση του σχολείου του.

Αυτό το γεγονός αποτελεί επίσης μια ευκαιρία για την ενίσχυση της αλληλεγγύης και της συνοχής μεταξύ των μαθητών. Οι καθηγητές - προπονητές και οι συμμαθητές ενθαρρύνουν και υποστηρίζουν τους αθλητές κατά τη διάρκεια κάθε αγώνα, δημιουργώντας ένα κλίμα αμοιβαίας συμπαράστασης και κίνητρου.

Το πρωτάθλημα σχολικού αθλητισμού στο στίβο δεν είναι μόνο ένας αγώνας. Είναι μια εμπειρία που διδάσκει τη σκληρή δουλειά, την αφοσίωση και την αντοχή στην πρόκληση. Είναι μια ευκαιρία για να δοθεί το καλύτερο από τον εαυτό του κάθε συμμετέχοντα και να αναπτυχθεί ως αθλητής και ως άνθρωπος.

Πολλοί μαθητές μας είναι ήδη αθλητές και πρωταγωνιστούν με τους συλλόγους τους εκπροσωπώντας επάξια το νησί μας.